Obsah
Životní situace
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby
4. Základní informace k životní situaci
Dočasně práce neschopný pojištěnec má možnost u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, u Pražské správy sociálního zabezpečení nebo u Městské správy sociálního zabezpečení Brno (dále jen "OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno") požádat o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. V tomto případě je pojištěnec povinen se na výzvu dostavit k posouzení zdravotního stavu a pracovní schopnosti lékařem lékařské posudkové služby (dále jen "LPS").
Lékař LPS je oprávněn požádat ošetřujícího lékaře o vyjádření o zdravotním stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a o předložení lékařských zpráv, nálezů, posudků a zpráv o průběhu nemoci.
Pokud lékař LPS zjistí, že jsou splněny zákonné podmínky pro výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby, tzn. lze očekávat, že pojištěnec po uplynutí podpůrčí doby nabude v krátké době pracovní schopnost, a to i k jiné než k dosavadní pojištěné činnosti, uvede tuto skutečnost do posudkového závěru, na jehož základě v uvedené věci příslušná OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno vydá rozhodnutí.
Jestliže lékař LPS zjistí, že nejsou splněny zákonné podmínky pro výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby (např. zdravotní stav posuzovaného pojištěnce neodůvodňuje další trvání dočasné pracovní neschopnosti), příslušná OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno na základě posudkového závěru lékaře LPS vydá rozhodnutí o tom, že pojištěnci se výplata nemocenského po uplynutí podpůrčí doby nepřiznává.
Lékaři LPS také provádí posudkovou činnost, včetně kontroly posuzování zdravotního stavu a dočasné pracovní schopnosti pojištěnců, na kterou se vztahuje právo sociálního zabezpečení Evropské unie nebo některá bilaterální smlouva o sociálním zabezpečení.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je oprávněn podat dočasně práce neschopný pojištěnec nebo zvláštní příjemce dávky (dle ust. § 112 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů).
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Po uplynutí podpůrčí doby se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno na základě vyjádření lékaře LPS, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené dle ust. § 26 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti.
Příslušná OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno může o výplatě nemocenského po uplynutí podpůrčí doby rozhodnout i opakovaně, přičemž jednotlivé prodloužení výplaty nemocenského nesmí být delší než 3 měsíce.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Pojištěnec podá žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby na příslušnou OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno, která vyplácí nemocenské; tuto žádost lze podat nejpozději do 3 měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Místní příslušnost OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno pro řízení ve věci žádosti o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby se řídí u zaměstnance sídlem zaměstnavatele, pokud je toto sídlo shodné s místem mzdové účtárny nebo pokud zaměstnavatel mzdovou účtárnu nemá. Pokud místo mzdové účtárny není shodné se sídlem zaměstnavatele, řídí se místní příslušnost OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno místem mzdové účtárny.
Místní příslušnost OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno v řízení ve věcech nemocenského pojištění u osob samostatně výdělečně činných a zahraničních zaměstnanců se řídí zpravidla místem jejich trvalého pobytu na území České republiky.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno upozorňují písemně ošetřujícího lékaře a zaměstnavatele na trvání dočasné pracovní neschopnosti v délce 180 dnů, a to alespoň 15 dnů předem, a ošetřujícího lékaře, zaměstnavatele a pojištěnce, jemuž se poskytuje nemocenské, na čerpání podpůrčí doby v délce 380 dnů, a to alespoň 2 měsíce předem.
Uvedenou životní situaci je nejlépe řešit krátce před uplynutím podpůrčí doby.
Kontakty na jednotlivá pracoviště OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Doklady nejsou stanoveny.
Pokud chce pojištěnec uplatnit žádost o prodloužení výplaty nemocenského po uplynutí podpůrčí doby, měl by mít s sebou platný občanský průkaz a II. díl Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti - Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce (za předpokladu, že dočasná pracovní neschopnost stále trvá).
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Doporučený vzor žádosti o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je k dispozici na každé OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno.
Tento vzor naleznete také v elektronické podobě na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Za podání žádosti o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby ani za posouzení zdravotního stavu pojištěnce lékařem LPS se poplatky neplatí.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů ode dne podání žádosti, v odůvodněných případech činí tato lhůta až 60 dnů, popř. se lhůty prodlužují z důvodů uvedených v ust. § 147 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Je-li žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby podána dříve než 1 měsíc před uplynutím podpůrčí doby, běží lhůta pro vydání rozhodnutí od počátku 1 měsíce přede dnem, kterým podpůrčí doba uplyne.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Účastníkem řízení je pouze dočasně práce neschopný pojištěnec.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Je-li to nutné k posouzení jeho zdravotního stavu, je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen se podrobit lékařskému vyšetření u poskytovatele zdravotních služeb, kterého lékař LPS určí.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je možné příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno doručit prostřednictvím veřejné datové sítě do její datové schránky nebo elektronicky podepsanou uznávaným elektronickým podpisem.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
18. Jaké jsou související předpisy
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozhodnutí příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno o přiznání / nepřiznání výplaty nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je možné podat odvolání. Odvolání proti tomuto rozhodnutí se podává do 15 dnů ode dne jeho doručení u příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno, která rozhodnutí vydala.
O odvolání proti rozhodnutí příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno rozhoduje příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
V případě, že se dočasně práce neschopný pojištěnec nedostaví bez náležité omluvy ke kontrole posuzování zdravotního stavu, může lékař LPS posoudit zdravotní stav i v jeho nepřítomnosti.
21. Nejčastější dotazy
Nejčastější dotazy naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
22. Další informace
Můžete se obrátit na jakoukoli OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno nebo na call centrum nemocenského pojištění.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Česká správa sociálního zabezpečení - odbor komunikace
26. Kontaktní osoba
—
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.01.2017
28. Popis byl naposledy aktualizován
21.03.2018
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace